به گزارش قم TV قم در ۲۳ فروردین ماه شاهد آب گرفتگی معابر و سیلاب بود و مردم با مشکلات بسیاری روبرو شدند. گزارش ویدئویی قم TV را از این سیلاب و آب گرفتگی ببینید.

امروز ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ قم بار دیگر شاهد سیل و آب گرفتگی معابر بود.

اگر چه هواشناسی بارش باران و احتمال جاری شدن سیل را پیش‌بینی کرده بود اما مدیران در دستگاه‌‌های اداری قم غافلگیر شدند و آب سطح معابر شهر قم را گرفت و در برخی مناطق وارد خانه‌های مردم شد.

بلوار سمیه در انتهای کوچه ۱۲ شاهد یکی از این آب گرفتگی‌ها بود که به گفته شهروندان سابقه قبلی نیز دارد و مشخص نیست چرا مشکل این محل قبل از بارش باران توسط شهرداری رفع نشده است.

پر شدن جوی‌ها و جاری شدن آب در سطح شهر قم مشکل اصلی پس از بارندگی بود. نبود کانال‌های تخلیه آب سبب شد تا روان‌آب‌ها وارد خانه‌های مردم شوند یا با تجمیع در محل‌های گود و فرو رفته، چاله‌های پر از آبی ایجاد شود که در برخی معابر تا زانوی عابران نیز در آب فرو رفت.

مقابل بهشت معصومه (س)، ورودی میدان تره بار شهید رجایی، به دریاچه‌ای تبدیل شد که عبور از آن نیازمند تجهیزاتی چون قایق‌های سبک بود. این آب گرفتگی در ایام گذشته نیز اتفاق افتاده بود و کوتاهی مدیریت شهری در رسیدگی به موارد این چنینی غیر قابل اغماض است.

به نظر میرسد مدیریت بحران در قم نیز به سنت مدیریت بحران در گلستان و لرستان در سیل اخیر عمل کرد و از این حجم بارش و آب گرفتگی معابر غافلگیر شد.

نکته دیگری که در این بارش مشخص بود، آب گرفتگی خیابان‌های مناطق محروم قم و کوتاهی شهرداری در این مناطق نسبت به مناطق برخوردار شهری است. در حالی که خیابان‌های سالاریه یا بلوار امین و ۴۵ متری صدوقی کمتر دچار پر شدن جوی‌های آب شدند، در خیابان جواد الائمه یا ۴۵ متری کشاورز شمالی آب با حجم زیادی جمع شد و در برخی موارد وارد خانه‌های مردم شد.

میدان امینی بیات در این بارش به استخری عمیق تبدیل شد و شاید اگر مدیرکل جدید تربیت بدنی قم در این میدان حاضر می شد، اجازه عبور عابران بدون حضور ناجیان غریق تأیید شده را نمی‌داد.

سؤال این است که قبلاً نیز قم شاهد بارش‌های سریع و آب گرفتگی معابر بوده است و چرا این بار نیز دقیقاً در همان نقاط قبلی آب گرفتگی اتفاق افتاده است.

قم تی وی آماده انتشار گزارش‌های شهرداری و مدیریت بحران درباره چگونگی رسیدگی به بحران سیل ۲۳ فروردین ۹۸ و اقدام‌ انجام شده قبل از این بارش پیش‌بینی شده برای جلوگیری از خسارت به مردم و معابر شهری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>